Cornwall Care Outstanding Staff Awards 2017

Posted by cornwallcare on October 10, 2017

On Thursday 12th October, Cornwall Care held their Outstanding Staff Awards 2017. The event was held at The Pavilion, Royal Cornwall Showground in Wadebridge from 2-5pm. Everybody who attended had a fabulous time and the winners were overjoyed to receive their trophies and framed certificates.

We would like to thank all our sponsors, without them the event wouldn’t have taken place and wouldn’t have been so enjoyable: Nurse Plus, Triodos Bank, PK Francis Clark, Diversey, Brian Etherington, Truro & Penwith College, Prior HR, City Electrical Factors, Martin Luck Group incorporating Brewers, Stephens Scown, Headland Printers, PBWC Architects, IU Energy, Currie & Brown, Lillie Brothers, Cornwall College Business, and Datasharp.

At Cornwall Care, we believe in recognising and rewarding individuals for their achievements. The Outstanding Staff Awards gave our employees, residents, clients and their families the opportunity to nominate their colleagues who they believed had gone above and beyond. This year, we had 17 categories and received an amazing number of nominations, a total of 490. The judges were overwhelmed by the quality of nominations; they found selecting finalists and winners extremely difficult. Below are the finalists and winners. Congratulations to all that took part.

1st Award Outstanding Housekeeper
Sponsored by: Diversey
Finalists are: Anne Gathercole - Cedar Grange
  Steven Evans - Mountford
2nd Award Outstanding Chef/Kitchen Staff
Sponsored by: Brian Etherington
Finalists are: Ashley Moore - Chyvarhas - Highly Commended
  Justin Priestley - The Green
  Kirsty Williams - St Martin's
  Natalie Moore - Chyvarhas
3rd Award Outstanding Home Manager/Deputy 
Sponsored by: Triodos Bank 
Finalists are: Julia Tyldesley - Trewartha 
  Karen Philips - Redannick
  Lisa O'Shea - Cedar Grange
  Sam Tatum - Blackwood and Trevern
4th Award Outstanding Support Staff 
Sponsored by: Nurse Plus
Finalists are: Paul Dean - Supported Living
  Sâdé Callaway - Trengrouse
  Sheryl Blackham - Blackwood
5th Award Outstanding Carer
Sponsored by: Truro & Penwith College
Finalists are: Bernadette Richardson - Blackwood
  Claire Gorton - Blackwood
  Deborah Nazari - Flexicare
6th Award Outstanding Nurse 
Sponsored by: Prior HR
Finalists are: Kathryn Skelton - Mountford 
  Mark Bebbington - Flexicare
  Sarah Stevens - Trengrouse
7th Award Outstanding Newcomer
Sponsored by: City Electrical Factors 
Finalists are: Andrea Griffiths - Flexicare
  Claire Watson - Home Care
  Rebecca Dummer - Trengrouse
8th Award Outstanding Team 
Sponsored by: Martin Luck Group incorporating Brewers 
Finalists are: Redannick 
  Secretariat
  Trevern
  Trewartha
9th Award Best Innovation 
Sponsored by: Stephens Scown 
Finalists are: Diane Carlyon
10th Award Outstanding Commitment to Personal Learning & Development
Sponsored by: Headland Printers
Finalists are: Laura Wild - Woodland 
  Manuella Rickwood - Quality & Governance
  Sue Kimpton - Mountford
11th Award Outstanding Role Model
Sponsored by: PBWC Architects
Finalists are: Karen Best - Flexicare
  Nadine Riley - Supported Living
  Susanne Hamlyn - Cedar Grange
12th Award Excellence in Leadership 
Sponsored by: IU Energy 
Finalists are: Bev Piper - Cedar Grange 
  Jason Tuck - Supported Living
  Marc Cooper - Trengrouse
13th Award Outstanding Employee 
Sponsored by: Currie & Brown
Finalists are: Kim Pankhurst - Quality/EPD
  Pauline Clayton - St Breock
  Sarah Edom - Supported Living
  Tracey Flower - Finance
14th Award Outstanding Apprentice
Sponsored by: Lillie Brothers
Finalists are: Jason Tuck - Supported Living
  Patricia Nelmes - Penberthy
  Stephanie Rest - Cedar Grange
15th Award Outstanding Commitment to Staff Development
Sponsored by: Cornwall College Business
Finalists are: Ann Nicholas - Finance
  Sarah Devine - EPD/Blackwood
16th Award Special Recognition
Sponsored by: Cornwall Care 
Finalists are: Kirsty Pellow - Trevern 
  Margaret Lovell - EPD
  Payroll Team - Central Office
  Suzy Noble - Home Care
17th Award Making a Difference 
Sponsored by: Datasharp 
Finalists are: Maria Alves - Trewartha 
  Nikki Corson - Pengover/Chyvarhas
  Sophie Leonard - Trengrouse

1017-0180 PR4Photos - Cornwall Care SMALLER.jpg